Nitriansky vínny festival 2012

V nitrianskom regióne sa zrodil vínny festival

Milovníci kvalitného vína v meste pod Zoborom si prišli minulý víkend na svoje. Začiatkom novembra odštartoval novú unikátnu tradíciu vínny festival v Nitre. Prvý ročník Nitrianskeho vínneho festivalu ponúkol množstvo zážitkov i prekvapení.

Počas dvoch dní - v piatok 9. novembra od 13. do 22. hodiny a v sobotu 10. novembra od 10. do 22. hodiny mohli priaznivci, tohto lahodného moku tvoreného z lona prírody, degustovať z veľkého množstva kvalitných vín. Oficiálny začiatok vínneho festivalu bol spustený na nitrianskom hrade, a to slávnostným požehnaním mladého vína rektorom bohosloveckej  fakulty Pavlom Zahatlanom. Následne vínny festival otvoril predseda nitrianskeho VUC Milan Belica a primátor mesta Nitra Jozef Dvonč. Spolu s hlavným organizátorom Štefanom Kóňom vyjadrili potešenie nad tým, že sa podarilo aj v Nitre zorganizovať takýto vínny festival, počas ktorého boli sprístupnené okrem iného aj hradné vínne pivničky, ktoré sa ukrývali pred zrakmi Nitranov po dlhé roky.

Návštevníkom bolo ponúkané vínko až v 136 pivniciach a pivničkách v okolitých 27 obciach. Za dva dni navštívilo okolité pivničky 2500 fanúšikov vínka, pričom piatok, teda prvý deň festivalu bol v návštevnosti silnejší. Tieto faktografické údaje spôsobili  aj príjemnú udalosť, Igor Svítok zo Slovenskej knihy rekordov odovzdal hlavnému organizátorovi Štefanovi Kóňovi dva certifikáty o vytvorení rekordu. Prvý je počet otvorených pivníc, ktorých bolo 136 a druhé ocenenie bolo počet zúčastnených vinárov, ktorých číslo sa vyšplhalo až na 196. Neoficiálnym nitrianskym rekordom je aj to, že sa organizátorom podarilo sprístupniť verejnosti až sedem hradných pivníc.

Organizátorom sa podarilo pozvať návštevníkov v silnejšej miere do okolitých obcí cez víkendovú sobotu, ako si aj pôvodne plánovali. Domáci vinári boli dokonale pripravení a to nielen so svojim vínkom, ale aj s rôznymi domácimi špecialitami. Vytvorili tak návštevníkom svojich hajlochov nezameniteľnú atmosféru domácej pohody a pohostinnosti. Veľké poďakovanie patrí obyvateľom starého mesta, konkrétne z priestorov hradu za ich trpezlivosť, ktorú prejavili počas priebehu akcie, taktiež všetkým spoluorganizátorom, partnerom i všetkým návštevníkom, ktorí svojou účasťou len potvrdili, že podobné akcie v meste sú vítané a žiadané. Slabšou stránkou sa ukázala doprava počas festivalu, ktorá však bola výnimočná, nakoľko počas  podobných akcií nebýva zvykom riešiť mobilitu návštevníkov. Aj napriek tejto skutočnosti sa organizátori do budúcna budú určite snažiť vylepšiť všetky vzniknuté nedostatky a môžeme sa tešiť na ďalší skvelý ročník, ktorý bude pokračovať v priaznivo naštartovaných rozmeroch.


anxietymeds24uk.com

Fotogaléria Nitriansky vínny festival 2012


             

Celú fotogalériu nájdete tu.


Napísali o nás..

Čas.sk: Nitriansky vínny festival: Otvorili 136 pivníc a je z toho rekord!
Noviny.sk: Nitriansky vínny festival otvoril aj vzácne pivnice hradu
Ta3.com: Nitra otvorila vinárske pivnice (video)