SlepčanyVíno Juraj

Rodinné vinárstvo a vinohradníctvo

Pestovanie viniča a výroba vína tvorí takmer neodmysliteľnú súčasť našej rodiny. V roku 2005 sme nadviazali sme na tradíciu starého otca, pre ktorého výroba vína predstavovala dokonalý proces alchýmie.

Naše vinohrady sa nachádzajú v katastri Slepčany. Pre túto oblasť ja charakteristická ílovito hlinitá pôda, maximum slnečného svitu s hojnosťou tepla, čo umožňuje dorábanie vín s dostatočnou prirodzenou cukornatosťou.
V súčasnosti obhospodarujeme 3 ha našich viníc v odrodovej skladbe: Veltlínske zelené, Rulandské šedé, Svätovavrinecké, Rizling vlašský, Aletta, Hibernál, Műller Thurgau, Irsai Oliver.

Ako hovoria starí vinári: “Víno sa robí vo vinohrade.” Z toho dôvodu sa snažíme pristupovať k obrábaniu vinohradu šetrne, v súlade environmentálnymi princípmi uvedomujúc si najužší kontakt s prírodou. V budúcnosti by sme sa chceli výraznejšie zamerať na ekologický spôsob pestovania viniča. Kladieme dôraz na zachovanie pôvodných metód spracovania hrozna avšak s využitím moderných technológií.V budúcnosti plánujeme obohatiť odrodovú skladbu našich viníc. Snažíme sa zachovať odrody, ktoré sú osvedčené a tradičné pre náš vinohradnícky rajón. Bohaté pôdy spolu s klímou vytvárajú vhodné podmienky pre Tramín červený, Dunaj a produkčne spoľahlivý Rizling rýnsky.

Od roku 2010 sa každoročne zúčastňujeme na súťažiach, úspech prichádzal postupne, najprv na menších okresných súťažiach. Dielo umu a práce majstra vo svojom odbore prinieslo radosť z výhry na nominačnej súťaži. Striebornú medailu sme si hrdo odniesli za Veltlín zelený a o rok neskôr za Rulandské šedé a Műller Thurgau.
V súčasnosti je naše mladé vinárstvo zamerané na výrobu akostných prívlastkových vín. Prijmite preto pozvanie do nášho tradičného vinohradníckeho domčeka a pivnice – hajlochu, kde sa pri priateľskej debate a príjemnom šteklení na podnebí môžete dozvedieť o nás viac – napríklad pri poháriku bio vína.

Naše vína 2011 - 2012

Hibernal 2012 (bio)
Víno je plne a harmonické, veľmi pripomínajúce Rizling, ale je aromatickejší. V chuti ako aj vo vôni môžeme nájsť čiernu ríbezľu.

Egonové tajomstvo 2012 – značkové víno cuvée (bio)
Je to zmes troch samorodých odrôd, kde vzniklo cuvée s plným mohutným prejavom mineralov a typickým znakom ,,terroir,, V chuti ako aj vo vôni je cítiť bylinky sprevádzané jemnou kyselinkou.

Aletta 2012 (bio)
Víno zlatožltej farby vo vôni prevláda muškátová aróma s tónmi po viničných broskyniach a žihľavy. Chuť je vyrovnaná a harmonická elegantne korenistá s nasladlím koncom.

Veltlínske zelené 2012 – neskorý zber
Víno ľahko žltej farby so zelenkavými odtieňmi. V plnej ovocnej vôni cítiť citrusy na konci ktorej doznieva rozkrojené mango. Začiatok chuti je osviežujúci s príjemnou kyselinkou kde dominujú minerálno – korenisté tóny.

Rizling vlašský 2012 – neskorý zber
Víno je iskrivo zlatožltej farby. Vo vôni sa objavujú tóny lúčnych kvetov a sušeného sena. Medové tóny a limetková kyselinka pôsobí harmonicky a doplňuje hruškovú chuť extraktívne plného vína.

Muškát Moravský 2012 – akostné
Reduktívna zelenkavožltá farebnosť vína doplna muškátová aróma s dozvukom po fialkách a hrozna. Chuť jemná, perzistentná , harmonická bez výrazného zbytkového cukru .

Műller Thurgau 2012 – kabinetné
Jemné reduktívne víno zelenkavej farby a dokonalej čírosti. Vo vôni cítiť jarné bylinky v dochuti po letných jabĺčkach. Chuť je štavnatá citrusovo- korenistá so zachovanou jemnou kyselinkou.

Rulandské šedé 2012 – neskorý zber
Víno typicky svetlé žltej farby. Prenikavá vôňa kde citiť hrušku, dulu a sušné záhradné ovocie. Chuť je plná, hutná, doplnená šťavnatostou citrusových plodov a jemným medovým dozvukom.

Svätovavrinecké 2012 – akostné
Farba vína je tmavo červená až brusnicovo temnou farbou. Vôňa je príjemné ovocná s tónmi po sušených slivkách. Chuť je plná s kvalitnými tanínmi s jemnou kyselinkou a višňovou dochuťou.

Svätovavrinecké 2011- barrique
Farba je tmavo červená s arómou vanilky a lesného ovocia . Chuť slivkového kompótu a na konci.